terapia uzależnień
Terapia uzależnienia od alkoholu

Ciąg alkoholowy - jak przerwać? 

Długotrwałe spożywanie alkoholu prowadzi do rozwoju uzależnienia. W kolejnych jego fazach pojawiają się nowe dotkliwsze objawy. Jednym z nich jest występowanie ciągów alkoholowych. Co to takiego? Jak przerwać ciąg alkoholowy? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Czym jest ciąg alkoholowy?

Ciąg alkoholowy (zwany też cugiem alkoholowym) to jeden z charakterystycznych objawów choroby alkoholowej. Świadczy on o zaawansowanym stadium alkoholizmu. O ciągu alkoholowym mówimy wtedy, gdy osoba uzależniona znajduje się w stanie upojenia alkoholowego przez co najmniej dwie doby. Alkoholik będący w ciągu nie jest w stanie odmówić sobie kolejnej dawki alkoholu. W rezultacie dochodzi do poważnego zatrucia całego organizmu

Jak długo trwa ciąg?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile trwa cug alkoholowy. Wiele zależy od ilości spożywanego alkoholu, a także od rodzaju nasilenia objawów odstawiennych. Zdarzają się zarówno kilkudniowe ciągi alkoholowe, jak i wielomiesięczne. Co ciekawe, mogą być one przerwane abstynencją. Wówczas chory przez jakiś czas powstrzymuje się od picia, co w jego oczach stanowi dowód na to, że nie ma żadnego problemu z alkoholem. Niestety choroba alkoholowa postępuje, czego skutkiem może być nawracający ciąg alkoholowy. Im dłuższe i poważniejsze ciągi alkoholowe, tym trudniej je przerwać.

Objawy ciągu alkoholowego

Jak rozpoznać ciąg alkoholowy? Przypomina on objawy choroby alkoholowej z tą różnicą, że stan odurzenia alkoholem może trwać np. kilka dni bez przerwy, by potem przejść w dłuższe lub krótsze okresy trzeźwości. Charakterystycznym objawem ciągu jest silny głód alkoholowy, nad który chory nie jest w stanie zapanować. Do innych symptomów ciągu alkoholowego należą:

  • picie alkoholu zaraz po przebudzeniu,
  • wyższa tolerancja na etanol,
  • całkowita utrata kontroli nad ilością wypijanego alkoholu.

Ciąg alkoholowy - skutki

Ciąg alkoholowy prowadzi do stopniowego wyniszczenia organizmu. Gromadzący się w ciele toksyczny aldehyd octowy nie tylko powoduje zatrucie, ale zaburza funkcjonowanie ważnych dla życia organów - mózgu, serca czy wątroby.

Ale to nie wszystko. Ciąg alkoholowy znacznie utrudnia pacjentowi codzienne funkcjonowanie. Absencja w pracy, izolacja od bliskich i przyjaciół, niedopełnianie obowiązków rodzinnych i zawodowych - to wszystko obniża jakość życia, a nawet grozi utratą źródeł utrzymania. Nic dziwnego, że wielu alkoholików staje się bezdomnymi.

ciąg alkoholowy jak przerwać

Co więcej, chory z powodu ciągu alkoholowego zaniedbuje swoje pasje i zainteresowania - sfery, które wcześniej przynosiły mu radość i satysfakcję.

Jednym z najpoważniejszych skutków ciągu alkoholowego jest alkoholowy zespół abstynencyjny. Jego objawy pojawiają się po każdej samodzielnej próbie odstawienia alkoholu. Można je zaobserwować po ok. 12-24 godzinach od przerwania picia.

Objawy zespołu abstynencyjnego

  • Stany lękowe.
  • Gwałtowne skoki ciśnienia.
  • Drżenie rąk i całego ciała.
  • Nudności i wymioty.
  • Nadmierna potliwość.
  • Odwodnienie.

Oprócz objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego trzeba wspomnieć również o jego dotkliwych i niebezpiecznych powikłaniach, które stanowią bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia alkoholika. U osoby cierpiącej na zespół abstynencyjnych może pojawić się np. padaczka alkoholowa, majaczenie (delirium tremens) czy ostra halucynoza.

Jak przerwać ciąg alkoholowy?

Jak widać, samodzielne przerwanie ciągu wiąże się z groźnymi następstwami. Dlatego pod żadnym pozorem nie wolno zrywać z piciem na własną rękę. Jak zatem pomóc osobie, która jest w trakcie ciągu alkoholowego? Przede wszystkim należy zapobiec zaostrzeniu objawów zespołu abstynencyjnego. W tym celu niezwłocznie należy skierować alkoholika na odtrucie alkoholowe.

Na detoks alkoholowy można zgłosić się na szpitalny oddział leczenia objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego lub do ośrodka leczenia uzależnień.

Otruwanie:

  • pozwala w bezpieczy sposób przerwać ciąg,
  • umożliwia stopniowe zmniejszenie ilości alkoholu we krwi aż do całkowitego oczyszczenia,
  • dostarcza organizmowi elektrolitów,
  • łagodzi i niweluje symptomy odstawienne,
  • stanowi dobry wstęp do właściwego leczenia uzależnień.

Nie ulega wątpliwości, że jedynym sposobem na przezwyciężenie ciągu alkoholowego, a także samego uzależnienia jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia alkoholizmu. Dzięki temu osoba uzależniona ma szansę odzyskać kontrolę nad swoim życiem.

Pomoc dla wszystkich
osób uzależnionych
i ich najbliższych